Kolon Kanseri Belirtileri

KOLON KANSERİ

Kolon kanserinin diğer adı kalın bağırsak kanseridir.Kolon yaklaşık 2 metre uzunluğunda ve sindirim sistemi için son derece önemli bir organdır.Kalın bağırsak kanserinin erkeklerde görülme sıklığı ile kadınlara oranla çok fazla bir farklılık göstermez. 

Kolon kanseri Nedenleri

Kolon kanserinin akciğer kanserinde sigaranın olduğu gibi kesin bir nedeni yoktur.Bağırsak kanserinde kanser nedeni genel olarak çevresel ve kalıtsal faktörler önemli bir yer tutmaktadır.Ailesinde kolon kanseri öyküsü olanların kolon kanseri tetkiklerinin tespitinde uygulanan yöntemleri sık sık kullanması erken teşhis açısından sı-on derece büyük bir önem taşımaktadır.

 Kolon  kanseri olan hastaların hastalık geçmişleri incelendiğinde  bu hastalarda polipozis ve gardner sendromu hastalığı geçmişi görülmesi azımsanmayacak kadar  fazladır. Kötü beslenme alışkanlıkları da kanser hastalıklarında genel olarak etkin olduğu gibi özellikle kalın barsak kanserinde etkilidir.

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon kanseri nedenlerinin içinde ilk sırayı beslenme alışkanlığınız ve tüketmiş olduğunuz yiyeceklerin önemli bir faktörü vardır.

Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri

Kolon kanseri başlangıcında hastalarda meydana gelen belirtier incelendiğinde öncelikli ve en çok dikkat çeken belirtinin sindirim sisteminde yaşanan aksamalardan dolayı şişkinlik karın ağrısı,hastalar da kilo kaydı ve sindirim bozuklukları gelir. 

Bağırsak Kanseri Sebepleri

Erken evrede koyulan bağırsak kanseri küratif bir tedavi ve sosyoekonomik durumun korunabilmesi için önemlidir.Erken evrede teşhis koyulamamış  kolon kanserli hastalarda kanser kolon içerisinde büyüyerek kolonun daralmasına sebep olabilir.Bu tıkanıklığa bağlı olarak ciddi problemler kendisini gösterir.Böyle bir tıkanıklık durumunda atılan dışkı miktarında ki azalma bağırsak içinde dışkı birikmesine sebep olabilir ve buda kabızlıklara ve ağrı nöbetlerine sebep olabilir.


Bağırsak Kanseri Tedavisi

Kolon kanseri tedavi ne kadar erken evere de yapılırsa tedavi de ki tam kür şansı yani tam iyileşme oranı son derece artmaktadır. Kolon kanseri ileri evrelere ulaşırsa hastalar da kilo kaybı ilk gözlenen belirti olarak ortaya çıkar. Yorgunluk ve iştahsızlık ta diğer belirtilerdir. Beslenmenin bozulması vücudun tüm enerji aktivitesini engeller. Beslenme bozukluğunun bir diğer etkisi de hastalar da kansızlık meydana gelmesidir.

Hastalığının ilerleyen dönemlerinde uygulanacak tedavi zorlaşır ve hastanın ameliyat şansıda azalır. 

Etiket : kolon kanseri belirtileri,kalın bağırsak kanseri,kalın bağırsak kanser belirtileri,kolon kanseri tedavisi
Kolon kanseri nedenleri,belirtileri,erken teşhis yöntemleri ve kolon kanseri tedavisi ile ilgili yazımızdır.